
(Azimut + Távolság) + (GPS + DigiTerra Explorer) = A helymeghatározó technológia jövője
A Trupulse 360 elektronikus iránytűként is működik, és nemcsak távolságot lehet vele meghatározni, hanem alkalmas pontos irányszögek rögzítésére, akár lefelé, akár felfelé történik az irányzás. Bármerre döntjük vagy forgatjuk a készüléket, mindig pontosan mutatja az északi irányt. A nehezen megközelíthető helyek GPS felmérésén túl bármely térinformatikai projektben jól alkalmazható a készülék magassági pontok rögzítéséhez.
A lézer távmérő kábelen keresztül vagy Bluetooth kapcsolattal összeköthető a GPS vevővel. A DigiTerra Explorer integrált módon képes kezelni valamennyi rögzített adatot, és ezeket valós időben megjeleníti a digitális térképen. Így a terepen nemcsak pozíciót tudunk felvenni, hanem a lézer távmérővel rögzített távolsági és/vagy magassági adatokat is el tudjuk menteni.
FP1, FP2 pontokból 5 pont és 1 terület objektumot kell felmérni.

t: vízszintes távolság (HD), alfa szög: északi iránnyal bezért szög (Azimut, AZ)
Megoldás két lépésben
1.
GPS helymeghatározás
A Kezdőpontok (FP1, FP2) meghatározásának eszköze a kézi GPS-vevő, amely egy olyan mobil térképezés számára kifejlesztett eszköz, amely a rajta működő DigiTerra Explorer szoftver segítségével képes a globális helymeghatározó rendszerből (GPS: Global Positioning System) érkező rádiójelek fogadására és feldolgozására. Ennek köszönhetően pontosan definiálható, hogy a Föld mely pontján helyezkedik el éppen a készülék, vagyis első lépésben meghatározzuk a Kezdőpontok pozícióját (koordinátáit).
2.
Poláris felmérés lézertávmérővel
A TruPulse 360B lézertávmérővel a Kezdőpontokról mérünk a pont objektumokra, ill. a terület töréspontjaira. Mivel a kezdőpontok koordinátáit meghatároztuk a GPS vevő segítségével (FP1, FP2) a pont objektumok, ill. a terület töréspontjai létrehozhatók a távmérő által szolgáltatott vízszintes távolság (HD) és az Azimut (AZ) ismeretében. A poláris mérés két paramétere (HD, AZ) Bluetooth kapcsolaton keresztül jut el a GPS vevőre, amelyen a DigiTerra Explorer fut.
Az FP1, FP2 pontokból az elektronikus iránytűvel felszerelt lézertávmérővel egyenként megmérjük a Kezdőpontok (FP1, FP2) és a távoli célpontok (5 pont, 4 töréspont) Kezdőponttól számított távolságát és azok északi iránnyal bezárt szögét. A Kezdőpontok GPS koordinátáit, ill. a távolság-szög adatpárokat rögzíti és feldolgozza a DigiTerra Explorer szoftver. A távoli célpontok koordinátái azonnal megjelennek a térképen pont, illetve terület objektumokként (külön rétegekben), melyekhez további leíró adatok, dokumentumok, képek, videók, hangfájlok stb. csatolhatók a szoftverben.
Miben nyújt többet lézer távmérővel kombinált adatgyűjtés a normál GPS felmérésnél?
Nem kell többé küzdeni a felmérendő helyszínek megközelítéséért. Elegendő kiválasztani azt a néhány felmérési pontot, amelyeknek meghatározzuk a GPS pozícióját, majd a lézertávmérővel sorra felmérjük a távoli célpontok helyzetét.
- Távoli célpontok egyszerűen felmérhetők (külpontos pontmérés)
- Felmérési munka időigénye, költsége csökken
- Vízszintes, függőleges, ferde távolságmérésre is használható
- Inklinációmérés
- Magasságmérés
- Azimut meghatározás
- A felmérés magas épületek, növényzet közelében a horizontkorlátozás miatt sokszor korlátozott, ezzel nem kell számolnia
Javasolt felhasználási területek
Erdészet
Természet és környezetvédelem
Bányászat
Közmű
TruTargeting: Ez a funkció automatikusan beállítja a legnagyobb elérhető pontosságot az adott célpont távolságának függvényében. Például ha a tizedesvessző után is szerepel mért érték, akkor a pontosság +/- 30 cm. Ha azonban egész szám jelenik meg a kijelzőn, a pontosság nagyjából +/- 1 m.
Legközelebbi, Legtávolabbi, Folyamatos és Szűrő mód: többféle mérési mód, amelyek lehetőséget nyújtanak egyes célpontok kiválasztására vagy kihagyására, és a lehető legpontosabb mérést biztosítják, bármilyenek is legyenek a terepviszonyok.
Mágneses elhajlás érték (deklináció): a TruPulse univerzális eszköz, amely bárhol használható, hiszen iránytűjefigyelembe veszi a helyi mágneses elhajlás értékeket. Ily módon a Föld bármely pontján mindig a valós északi irányt mutatja.
Mérési lehetőségek
- Távolság (vízszintes, függőleges, ferde)
- Bólintási szög (fok vagy százalékos lejtés)
- Magasság (rugalmas, 3 irányzásos mérési módszer)
- Azimut (iránytű megjelenítés egyszerű méréshez)
- Hiányzó háromszögoldal (távolság, bólintási szög és azimut bármely két távoli pont között)






Műszaki jellemzők
- Távolság pontossága: jellemzően ±30 cm, maximum ±1 m
- Dőlésszög pontossága: ±0,25 fok
- Azimut pontossága: jellemzően ±1 fok
- Adatátvitel: vezeték nélküli Bluetooth® kapcsolat
- Maximális hatótávolság: jellemzően ± 1,000 m